Τα ναυτεργατικά σωματεία ΠΕΜΕΝ – ΣΤΕΦΕΝΣΩΝ – ΠΕΕΜΑΓΕΝ – ΠΕΣ/ΝΑΤ, καταγγέλλουν την διαδικασία των αρχαιρεσιών που πραγματοποιεί από τις 16 Σεπτέμβρη, το σωματείο με την επωνυμία «Ένωση Υπαλλήλων Εμπορίου Τροφίμων και Σούπερ Μάρκετ Αθηνών».
Συγκεκριμένα στις αρχαιρεσίες οι οποίες διεξάγονται «εν κρυπτώ», χωρίς δημοσίευση και πραγματοποίηση συνέλευσης για εκλογή εφορευτικής επιτροπής, ενώ στο ψηφοδέλτιο των δυνάμεων του ΣΥΡΙΖΑ, συμμετέχουν διευθυντικά στελέχη των Σούπερ Μάρκετ ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ, ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΣ, MYMARKET.
Με τον εκβιαστικό μηχανισμό που έχουν στήσει εργοδοσία, κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ/ΑΝΕΛ και την συμμετοχή μπράβων των εταιρειών, θέλουν να αλλοιώσουν το εκλογικό αποτέλεσμα, να αποτελέσει προπομπό και σε συνδυασμό με τον νέο συνδικαλιστικό νόμο να περάσει σιγή νεκροταφείου στα συνδικάτα, να υποτάσσονται στις ορέξεις της εργοδοσίας.
Καλούμε τους εργαζόμενους, τα σωματεία να καταδικάσουν την διαδικασία των αρχαιρεσιών του σωματείου«Ένωση Υπαλλήλων Εμπορίου Τροφίμων και Σούπερ Μάρκετ Αθηνών», να δυναμώσουμε την ταξική πάλη σε κάθε χώρο δουλειάς, να απαντήσουμε με γενικό ξεσηκωμό και απεργία αν τολμήσει η κυβέρνηση να φέρει νομοσχέδιο σε βάρος των συνδικαλιστικών δικαιωμάτων μας.
ΟΙ ΔΙΟΙΚΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΝΩΣΗ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΕΜΠΟΡΙΚΟΥ ΝΑΥΤΙΚΟΥ
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΝΩΣΗ ΚΑΤΩΤΕΡΩΝ ΠΛΗΡΩΜΑΤΩΝ ΜΗΧΑΝΗΣ Ε.Ν. «Ο ΣΤΕΦΕΝΣΩΝ»
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΜΑΓΕΙΡΩΝ Ε.Ν
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΝΩΣΗ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΩΝ ΝΑΤ