Η Διοίκηση του Συνδικάτου Μετάλλου Αττικής και Ναυπηγικής Βιομηχανίας Ελλάδας καταγγέλλει την απαράδεκτη, αυθαίρετη και αυταρχική συμπεριφορά αστυνομικών φρουρών και μελών της ομάδας ΔΙΑΣ ενάντια στη ψυχίατρο του Θριάσιου Νοσοκομείου, πρόεδρο της Ομοσπονδίας Ενώσεων Νοσοκομειακών Γιατρών Ελλάδας και μέλος του ΔΣ του Σωματείου, Αφροδίτη Ρέτζιου , επειδή στις 17/8/2019 η εφημερεύουσα γιατρός ζήτησε από αστυνομικό φρουρό κρατούμενου ασθενούς , να μην οπλοφορεί μέσα στην Ψυχιατρική κλινική του Νοσοκομείου , στην οποία νοσηλεύονταν 34 ασθενείς .
Με βάση τη σχετική νομοθεσία (ΠΔ 215/2006 – ΦΕΚ 217/Α’/12.10.2006) οι αστυνομικοί φρουροί κρατουμένων ασθενών πρέπει να εισέρχονται άοπλοι σε ειδικές μονάδες (όπως αυτονόητα είναι οι ψυχιατρικές πτέρυγες). Είναι άλλωστε νωπό το περιστατικό που συνέβη στη γενική εφημερία του νοσοκομείου του Ρίου, όταν 28χρονος ασθενής άρπαξε το όπλο από τον αστυνομικό που τον συνόδευε και αυτοκτόνησε.
Δεν είναι η πρώτη φορά, τόσο επί της σημερινής κυβέρνησης της ΝΔ, όσο και της προηγούμενης του ΣΥΡΙΖΑ, που αστυνομικοί αυθαιρετούν σε βάρος υγειονομικών. Χαρακτηριστικά παραδείγματα είναι οι απειλές αστυνομικών σε βάρος νοσηλευτών κατά τη διάρκεια παλαιότερων αστυνομικών “ελέγχων” για “παράνομες αποκλειστικές” στα Νοσοκομεία.
Γνωρίζουμε ότι με οποιαδήποτε Κυβέρνηση θα συνεχίζεται η αντιλαϊκή πολιτική και θα δυναμώνει η κρατική τρομοκρατία, που θα εκφράζεται με πολλούς τρόπους, όχι μόνο με επιθέσεις με ΜΑΤ και χημικά σε βάρος αγωνιζόμενων, αλλά και με τη καλλιέργεια κλίματος φόβου μέσα στους χώρους δουλειάς, ακόμα και μέσα στις δημόσιες μονάδες Υγείας. Γιατί έτσι υπερασπίζονται την κεροδοφορία των Πολυεθνικών ομίλων στον τομέα της Υγείας και αλλού.
Οι εργάτες του Κλάδου δίνουμε απάντηση με την συσπείρωση στο Συνδικάτο μας και την οργάνωση του αγώνα για υπεράσπιση της διεύρυνσης των δημοκρατικών δικαιωμάτων και ελευθεριών , που κατακτήθηκαν κυριολεκτικά με αιματηρούς αγώνες , ενάντια στο «δόγμα» νόμος και τάξη που προβάλλει και αυτή η Κυβέρνηση