Το Σάββατο 1η Απριλίου στις 6.00μμ , θα ακουστεί ” Το κοριτσάκι και το ποντικάκι” των Κριστίν Νομάν Βιλμέν & Μαριάν Μπαρσιλόν
Ένα κοριτσάκι κι ένα ποντικάκι ζουν μια ανεπανάληπτη εμπειρία μαζί. Όταν όμως, πολλά χρόνια μετά, διηγούνται την περιπέτειά τους στα παιδιά και τα εγγόνια τους, οι δύο ιστορίες δεν έχουν την παραμικρή σχέση μεταξύ τους! Πώς γίνεται το ίδιο γεγονός να το βλέπει κανείς τόσο διαφορετικά; Ένα βιβλίο που μας δείχνει ότι πολλές φορές η πραγματικότητα είναι διαφορετική για τον καθένα, ανάλογα με την οπτική γωνία και τη διάθεσή του.
Η έξοχη εικονογράφηση δένει αρμονικά με το κείμενο δίνοντας ένα άψογο αισθητικό αποτέλεσμα. Κατάλληλο για παιδιά προσχολικής και πρωτοσχολικής ηλικίας.
Ενώ για την Κυριακή 2 Απριλίου στις 11.00πμ έχουμε το παραμύθι “Μια αγκαλιά!, του Τζον Α. Ρόου …. Αυτό θέλει πιο πολύ απ’ όλα στον κόσμο ο μικρός Έλβις. Όπου κι αν πάει, στην πόλη, στο πάρκο, στο σταθμό του τρένου, βλέπει ανθρώπους ν’ αγκαλιάζονται. Ο κακόμοιρος ο Έλβις! Όλοι τον αποφεύγουνε. «Μια αγκαλιά, παρακαλώ πολύ. Υπάρχει κάποιος να μου χαρίσει μια αγκαλιά;». Κρίμα! Κανείς δε θέλει. Απογοητευμένος, σκέφτεται να τα παρατήσει, να το πάρει απόφαση ότι σ’ αυτό τον κόσμο κανείς δε θα τον αγκαλιάσει, όταν. . . ακούει μια φωνούλα μέσα στο πλήθος. «Θα ήθελε κάποιος να μου δώσει ένα φιλί;». Μήπως είναι η τελευταία ευκαιρία του Έλβις να κάνει ένα φίλο;
Η εκπομπή μας μεταδίδετε και από το ραδιοφωνικό σταθμό θεσσαλονίκης 904 αριστερά στα fm
Μπορείτε να ακούσετε όλες τις προηγούμενες εκπομπές στη διεύθυνση:
https://pamehellas.gr/category/greek-categories/radiofono/politistikes-ekpompes
για να επικοινωνήσετε με την εκπομπή στείλτε στο: [email protected]