Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε η στάση εργασίας και η γενική συνέλευση που είχε προκηρύξει το Συνδικάτο Οικοδόμων Αθήνας στο εργοτάξιο ανάπλασης του Φαληρικού όρμου από τις 12.00 έως τις 13.00, όπου συμμετοχή των συναδέλφων ήταν καθολική και το εργοτάξιο νέκρωσε.
Έγινε ενημέρωση και συζήτηση πάνω στα ζητήματα του κλάδου, αλλά και πάνω στις πρόσφατες εξελίξεις. Πιο συγκεκριμένα και απέναντι στην πρόθεση της κυβέρνησης της ΝΔ να φέρει νέο νόμο «για την ηλεκτρονική ψηφοφορία για την απεργία», ο οποίος θα βάζει περισσότερα εμπόδια στην απεργία, στους αγώνες των εργαζομένων και στη λειτουργία των σωματείων, πάρθηκε ομόφωνη απόφαση για συμμετοχή σε απεργία αν η κυβέρνηση τολμήσει να φέρει τέτοιον αντεργατικό νόμο.