ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΑΠΕΡΓΙΑ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ 17 ΑΠΡΙΛΗ 10.30πμ ΣΤΟ ΠΑΛΙΟ ΔΗΜΑΡΧΕΙΟ (ΑΡΙΣΤΟΜΕΝΟΥΣ)
Συναδέλφισσες – συνάδελφοι, μετά την δυναμική απεργία της 28ης Φλεβάρη, συνεχίζουμε με μεγαλύτερη αποφασιστικότητα και εντείνουμε τις προσπάθειες μας για την επιτυχία τις απεργίας στις 17 Απρίλη.
Απεργούμε διεκδικώντας Κλαδική Συλλογική Σύμβαση Εργασίας με αυξήσεις στους μισθούς και τα μεροκάματα, Επιχειρησιακές Συλλογικές Συμβάσεις, μέτρα ανακούφισης από την ακρίβεια, ζωή με δικαιώματα. Δεν ανεχόμαστε άλλο να σακατεύονται ή να πεθαίνουν καθημερινά συνάδελφοι μέσα στα εργοστάσια επειδή η εργοδοσία βλέπει τα μέτρα ασφάλειας σαν κόστος.
Δεν συμβιβαζόμαστε εμείς να ζούμε με το καθημερινό άγχος της επιβίωσης, τη στιγμή που οι βιομήχανοι του κλάδου συνεχώς αυξάνουν την κερδοφορία τους με ρεκόρ κερδών 303% μόνο τον περασμένο χρόνο για τις εισηγμένες στο χρηματιστήριο εταιρείες.
Δεν αποδεχόμαστε την κοροϊδία της κυβέρνησης με την αύξηση του κατώτατου μισθού που έγινε με βάση τον νόμο «Βρούτση – Αχτσιόγλου», φέρνοντάς τον στα επίπεδα του 2012! Διαγράφουν για λογαριασμό των εργοδοτών (12) δώδεκα χρόνια προϋπηρεσίας και βάζουν χιλιάδες εργαζόμενους να μετράνε τριετίες από το 2024, περιμένοντας την πρώτη τριετία το 2027! Δίνουν μια αύξηση 50 ευρώ και απαιτούν και «ευχαριστώ».
Γι’αυτό η απεργία είναι η απάντηση σε όλα αυτά! Δηλώνουμε ότι δεν αποδεχόμαστε να ζούμε άλλο έτσι!
Κάθε συνάδελφος πρέπει τώρα να έρθει σε επαφή με το Συνδικάτο!
Ο ατομικός δρόμος το ξέρουμε όλοι πως δεν βγάζει πουθενά!
Ενωμένοι όλοι μαζί μπορούμε να καταφέρουμε πολλά πράγματα! ‘Αλλωστε, τα τελευταία χρόνια είναι πολλά τα παραδείγματα εργαζομένων σε πολλές επιχειρήσεις που αγωνίστηκαν μέσα από το σωματείο τους και κέρδισαν δικαιώματα.
ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΜΕ:
• Κατώτερο Κλαδικό Μισθό στα 1000 ευρώ ή 40 ευρώ ημερομίσθιο
• Ξεπάγωμα όλων των τριετιών από τον Φεβρουάριο του 2012. Αυξήσεις σε όλα τα επιδόματα
• 8ωρο – 5νθήμερο – 40ωρο. Όχι στα στα εξαντλητικά ωράρια
• Μέτρα υγιεινής και Ασφάλειας.
• Επίδομα ανεργίας στο 80% του κατώτερου μισθού για όλους τους ανέργους.
Όλοι στην συγκέντρωση την Τετάρτη 17 Απρίλη, 10:30πμ στο παλιό Δημαρχείο στον πεζόδρομο της Αριστομένους