Το Συνδικάτο Τροφίμων και Ποτών του Ηρακλείου στηρίζει τον δίκαιο αγώνα των εργαζομένων στα The Mart Ηρακλείου, και την 4ωρη στάση εργασίας που έχει προκηρύξει το Σωματείο Εργαζομένων στην Εμπορική Επιχείρηση The Mart, το Σάββατο 27/7 για διεκδίκηση καλύτερων όρων εργασίας.
Άλλωστε δεν διαφέρουν οι συνθήκες εργασίας των σουπερμάρκετ και του εμπορίου από τα εργοστάσιο τροφίμων και ποτών. Χαμηλοί μισθοί, ατελείωτες ώρες εργασίας, ανύπαρκτα μέτρα ασφάλειας κλπ.
Παίρνουμε αγωνιστικό παράδειγμα από τους εργαζόμενους των The Mart Ηρακλείου, αλλά και στον δικό μας κλάδο, των εργαζομένων της ΔΕΛΤΑ, ΑΘΗΝΑΙΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΑ, ΠΑΥΛΙΔΗ MONDELEZ, ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΑ , ΕΖΑ αλλά και τις μεγάλες κινητοποιήσεις στα νερά ΖΑΓΟΡΙ, ΦΑΓΕ, ΜΙΜΙΚΟ, που οι εργαζόμενοι διεκδικούν και κατακτούν την υπογραφή Επιχειρησιακών Συλλογικών Συμβάσεων Εργασίας.
ΤΑ ΚΕΡΔΗ ΤΟΥΣ Ή ΟΙ ΖΩΕΣ ΜΑΣ!!!
ΕΜΕΙΣ ΔΙΑΛΕΓΟΥΜΕ ΤΙΣ ΖΩΕΣ ΜΑΣ