Το Συνδικάτο μας εκφράζει την αλληλεγγύη του στον δίκαιο αγώνα των εργαζομένων στη ΛΑΡΚΟ, που αυτό το διάστημα δίνουν μεγάλο αγώνα να μην περάσουν οι απολύσεις και να επαναλειτουργήσει η ΛΑΡΚΟ.
Καλούμε την κυβέρνηση να ανανεώσει άμεσα τις συμβάσεις όλων των εργαζομένων και να υλοποιήσει τα δικαία αιτήματα τους:
- Με χρήματα που έχει η ΛΑΡΚΟ στα ταμεία της, και όχι από τον κρατικό προϋπολογισμό, να διασφαλιστεί η ασφάλεια των εγκαταστάσεων και των κατοίκων της περιοχής με ανανέωση των συμβάσεων εργασίας όλων των εργαζομένων μέχρι τη μεταβίβαση στον νέο ιδιοκτήτη.
- Την συντήρηση, τον εκσυγχρονισμό, την επαναλειτουργία της ΛΑΡΚΟ και τη συνέχιση της εργασίας μας σε αυτή.
- Να μην ερημώσουν τα χωριά μας