Μπροστά στις εξελίξεις που έχουμε για τις εξαγγελίες που έχει κάνει η κυβέρνηση όσο αφορά το συνδικαλιστικό νόμο που ετοιμάζεται να φέρει, το Δ.Σ. του Σωματείου μας συνεδρίασε και ομόφωνα πήρε απόφαση για άμεση απεργιακή απάντηση όποτε πάει για ψήφιση στην βουλή. Το έδαφος που έστρωσε η προηγούμενη κυβέρνηση του ΣΥΡΙΖΑ, με την ψήφιση του απεργοκτόνου νόμου, τώρα η νέα κυβέρνηση θέλει να το πάει παραπέρα για να διασφαλίσει τις συνθήκες γαλέρας αλλά και το μεγαλύτερο κέρδος για το κεφάλαιο.
Μαζί με τις υπόλοιπες δυνάμεις που συσπειρώνονται στο Π.Α.ΜΕ θα απαντήσουμε όπως πρέπει για να υπερασπιστούμε τα δικαιώματα των εργαζομένων και για να εκφράζονται ελεύθερα μέσα από Γενικές Συνελεύσεις, χωρίς τον εκβιασμό των εργοδοτών. Δεν θα επιτρέψουμε το φακέλωμα των συναδέλφων μας.
Θα είμαστε μπροστά σε όλες τις διεκδικήσεις της εργατικής τάξης για καλυτέρευση των συνθηκών διαβίωσης, στις αυξήσεις στην ΔΕΗ, για δωρεάν μόρφωση και παιδεία για όλους.
Είναι βαθιά γελασμένοι αν νομίζουν ότι με τέτοιους νόμους θα σταματήσουν την πάλη των εργαζόμενων.
Ανοίγουμε πλατιά την συζήτηση συνάδελφο το συνάδελφο και ετοιμαζόμαστε για τις μάχες που θα έχουμε μπροστά μας.
Η ΔΙΟΙΚΗΣΗ