Για 5η φορά μέσα σε λίγο χρονικό διάστημα γίναμε μάρτυρες ενός ακόμα εργατικού ‘ατυχήματος’ στο έργο του Ελληνικού (3η στο εργοτάξιο της ΕΘΝΟΚΑΤ) που θα μπορούσε να κοστίσει την ζωή ενός συναδέλφου Όταν ένα μεταλλικό πανελο έπεσε με αποτέλεσμα να χτυπήσει έναν εργάτη, ευτυχώς όχι σοβαρά.
Αυτά είναι τα αποτελέσματα της εντατικοποίησης της δουλειάς , της πολιτικής των κατασκευαστικών εταιριών να βγουν τα χρονοδιαγράμματα όσο πιο γρήγορα γίνεται για να βγάλουν περισσότερα και γρηγορότερα κέρδη. Να το βάλουν καλά στο μυαλό τους ότι δεν θα σκοτωνομαστε στην δουλειά για να βγάλουν αυτοί πιο γρήγορα τα κέρδη τους!Όχι στην εντατικοποίηση! Εφαρμογή του 5νθημερου-7ωρο-35ωρο. Απαιτούμε εδώ και τώρα να παρθούν όλα τα μέτρα υγείας και ασφάλειας , να παρθούν όλα τα μέτρα ώστε να υπάρχει στο εργοτάξιο μονάδα υγείας πλήρης στελεχωμένη με γιατρούς, ασθενοφόρα και όλα τα απαραίτητα που για άλλη μια φορά απουσίαζαν.
Ευχόμαστε καλή ανάρρωση και περαστικά στο συνάδελφο μας.
Όλοι στην απεργία στις 17 Απριλίου
Προσυγκέντρωση 9.30 στην πλ.Κάνιγγος