Οι εργαζόμενοι του Θ.Π.Κ. “Η ΜΕΡΙΜΝΑ” προχωρούν από την Δευτέρα σε επαναλαμβανόμενες στάσεις εργασίας από τις 6:30 – 10:30 π.μ. καθώς ένα χρόνο τώρα βρίσκονται αντιμέτωποι με τη μη σταθερή καταβολή της μισθοδοσίας τους, με τις καθυστερήσεις να φτάνουν ακόμα και τους τρεις μήνες, ενώ αρκετοί συνάδελφοι αδυνατούν πλέον να καλύψουν ακόμα και τα έξοδα μετακίνησης στην εργασία τους.
Σήμερα, είναι ήδη δύο μήνες απλήρωτοι και χωρίς να υπάρχει επίσημη και συγκεκριμένη απάντηση από την διοίκηση για το τι πρόκειται να γίνει. Ταυτόχρονα η υποστελέχωση του Κέντρου δημιουργεί μια πιεστική καθημερινότητα για τους εργαζομένους οι οποίοι διεκδικούν το αυτονόητο δικαίωμά τους, δηλαδή να αμείβονται για την εργασία τους και να υπάρχει επαρκές προσωπικό ώστε με ασφάλεια να συνεχίζουν να προσφέρουν τις υπηρεσίες του στους ωφελούμενους.
Σαν Κλαδικό Σωματείο είχαμε έγκαιρα προειδοποιήσει ότι μετά το χρόνιο καθεστώς που δημιούργησαν οι κυβερνήσεις τον κομμάτων του ΠΑΣΟΚ – ΣΥΡΙΖΑ και τώρα της ΝΕΑΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ, έχει ως αποτέλεσμα οι προνοιακές δομές να αιμορραγούν οικονομικά και να καταρρέουν μέρα με τη μέρα με αποτέλεσμα την πίεση των εργασιακών σχέσεων και των συνθηκών εργασίας. Οι επιλογές αυτές, είναι ξεκάθαρο πλέον ότι, ωθούν κάθε μέρα στην ιδιωτικοποίηση όλων των δομών Πρόνοιας και δεν δίνουν κανένα βάρος στα παιδιά με ειδικές ανάγκες, (τα οποία θα πρέπει να έχουν αξιοπρεπή ζωή σε όποια δομή και αν βρίσκονται) καθώς το παιχνίδι «κόστος – όφελους» βρίσκεται στο τραπέζι τους! Το παιχνίδι αυτό όμως που παίζεται στις πλάτες των παιδιών με ειδικές ανάγκες, αφήνοντάς τα στο περιθώριο, ήρθε η ώρα να σταματήσει!
Γι’αυτό, το Κλαδικό Σωματείο Εργαζομένων στην Ιδιωτική Υγεία – Πρόνοια – Ειδική Αγωγή στέκεται αλληλέγγυο στον αγώνα των συναδέλφων του Θ.Π.Κ. “Η ΜΕΡΙΜΝΑ” διεκδικώντας την πλήρη κρατική χρηματοδότηση για όλες τις Προνοιακές δομές, καλύπτοντας το 100% των αναγκών τους, με σταθερή καταβολή των μισθών και δώρων χωρίς καθυστερήσεις και «έναντι» και προσλήψεις μόνιμου προσωπικού όλων των ειδικοτήτων με πλήρη δικαιώματα.