Αποτελεί ωμή πρόκληση και παρέμβαση η ανακοίνωση του Συνδέσμου Επιχειρήσεων Επιβατηγού Ναυτιλίας μία μέρα μετά την απόφαση της ΠΝΟ για συμμετοχή στην 24ωρη Πανελλαδική Απεργία στις 24 Σεπτέμβρη.
Οι εφοπλιστές με την κυβέρνηση της ΝΔ θέλουν να καλλιεργήσουν τον συντεχνιασμό ότι τα μέτρα του πολυνομοσχεδίου «δεν πιάνουν» τους ναυτεργάτες.
Στη πράξη αυτό που επιβεβαιώνεται στο πολυνομοσχέδιο – τερατούργημα, κανένας κλάδος δεν μένει στο απυρόβλητο, οι εφοπλιστές με την κυβέρνηση της ΝΔ πρωτοστατούν στο να συντρίψουν τις ΣΣΕ, τα συνδικαλιστικά δικαιώματα, να εντείνουν την εργοδοτική τρομοκρατία στα καράβια μετατρέποντας τα σε σύγχρονες γαλέρες, για την ενίσχυση της ανταγωνιστικότητας και κερδοφορίας τους.
Την απάντηση στην επιθετικότητα των εφοπλιστών και συνολικά του κεφαλαίου που αναδεικνύεται και με το πολυνομοσχέδιο τερατούργημα της ΝΔ, θα την δώσουν οι ίδιοι οι ναυτεργάτες, οι εργαζόμενοι, με την μαζική συμμετοχή τους στην 24ωρη Πανελλαδική Απεργία στις 24 Σεπτέμβρη.
ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΣΩΜΑΤΕΙΑ
ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΗΝ ΑΠΕΡΓΙΑ
Καλούμε τους ναυτεργάτες, τους συνταξιούχους, τους σπουδαστές, να περιφρουρήσουμε τον απεργιακό μας αγώνα στους καταπέλτες των πλοίων, να τσακίσουμε με συμμετοχή την εργοδοτική τρομοκρατία, να υπερασπίσουμε τα δικαιώματα μας με βάση τις σύγχρονες ανάγκες.
ΟΛΟΙ την Τρίτη 24 Σεπτέμβρη στην 24ωρη Πανελλαδική Απεργία σε όλες τις κατηγορίες πλοίων, από 06:00 πμ έως την Τετάρτη 25 Σεπτέμβρη στις 06:00 πμ
ΟΙ ΔΙΟΙΚΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ
- ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΝΩΣΗ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΕΜΠΟΡΙΚΟΥ ΝΑΥΤΙΚΟΥ
- ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΝΩΣΗ ΚΑΤΩΤΕΡΩΝ ΠΛΗΡΩΜΑΤΩΝ ΜΗΧΑΝΗΣ Ε.Ν. «Ο ΣΤΕΦΕΝΣΩΝ»
- ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΜΑΓΕΙΡΩΝ Ε.Ν