Ο Πανελλήνιος Σύλλογος Συνταξιούχων ΔΕΚΟ-ΤΡΑΠΕΖΩΝ εκφράζει την αμέριστη συμπαράσταση και αλληλεγγύη του στο δίκαιο, πολυήμερο απεργιακό αγώνα που δίνουν οι εργαζόμενοι του ομίλου ΟΤΕ για την υπογραφή Ενιαίας Κλαδικής Συλλογικής Σύμβασης Εργασίας με πλήρη απασχόληση για όλους, χωρίς απολύσεις, με εργασιακά και ασφαλιστικά δικαιώματα που να ανταποκρίνονται και να καλύπτουν πλήρως τις σύγχρονες ανάγκες των εργαζομένων.
Καταγγέλουμε τη Διοίκηση του Ομίλου ΟΤΕ, η οποία παρά την υψηλή κερδοφορία που είχε και την προηγούμενη χρονιά στις «πλάτες» των εργαζομένων του, επιχειρεί με διάφορες μεθοδεύσεις να «σπάσει» το δίκαιο αυτό αγώνα τους κάνοντας ξεκάθαρο ότι η επίθεση του κεφαλαίου στα εργασιακά και ασφαλιστικά δικαιώματα συνεχίζεται αμείωτη και με υψηλή κερδοφορία.