Εμείς οι απεργοί εργαζόμενοι του κλάδου των Εμφιαλωμένων Ποτών και Τυποποιημένων Προϊόντων συγκεντρωθήκαμε, σήμερα 28 Φλεβάρη 2024 μπροστά στο Άγαλμα του Ελ. Βενιζέλου στη Θεσσαλονίκη και αφού ακούσαμε τους ομιλητές της απεργιακής συγκέντρωσης:
ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑΜΕ ότι συνεχίζεται η κυνική αντιμετώπιση της κυβέρνησης απέναντι στους νεκρούς των Τεμπών και στις οικογένειές τους που ζητούν να αποδοθούν οι ευθύνες και να δικαιωθεί η μνήμη τους.
ΕΚΦΡΑΖΟΥΜΕ την συμπαράσταση και την αλληλεγγύη μας στον αγώνα των οικογενειών τους για την πλήρη διαλεύκανση του εγκλήματος των Τεμπών.
ΣΤΗΡΙΖΟΥΜΕ τον συνεχιζόμενο αγώνα των παράνομα απολυμένων, εν μέσω απεργίας, αγωνιστών συναδέλφων, ακόμα και αυτού του προέδρου του σωματείου,στην επιχείρηση ΜΑΛΑΜΑΤΙΝΑ για την οριστική δικαίωσή τους και την επιστροφή ΟΛΩΝ στην δουλειά τους.
Όταν γίνεται απεργία και ο εργοδότης απολύει απεργούς και στελέχη του σωματείου και στη θέση τους προσλαμβάνει απεργοσπάστες δεν παραβιάζεται μόνο ο νόμος, αλλά και το σύνταγμα αφού ακυρώνεται στην πράξη το συνταγματικό κατοχυρωμένο δικαίωμα στην απεργία. Καταργείται το ίδιο το σύνταγμα για χάρη της εργοδοσίας, τους συγγενείς του υπουργού Κώστα Σκρέκα στους οποίους «εκχωρήθηκε» … αντί πινακίου φακής η επιχείρηση «ΜΑΛΑΜΑΤΙΝΑ».
ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ από την ελληνική δικαιοσύνη να επιταχύνει την έκδοση των οριστικών αποφάσεων, οι οποίες αφορούν τις παράνομες απολύσεις των συναδέλφων μας από την επιχείρηση ΜΑΛΑΜΑΤΙΝΑ.
ΕΚΦΡΑΖΟΥΜΕ την αμέριστη συμπαράσταση και αλληλεγγύη μας προς τους συναδέλφους μας στην επιχείρηση «ΤΣΑΝΤΑΛΗ», οι οποίοι βρίσκονται σε καθεστώς επίσχεσης εργασίας και απαιτούν την καταβολή των δεδουλευμένων τους και την επαναλειτουργία του εργοστασίου με όλους τους εργαζόμενους.
ΔΙΝΟΥΜΕ ΕΝΤΟΛΗ στη Διοίκηση της Π.Ο.Ε.Ε.Π να επιδώσει το παρόν Ψήφισμα σε κάθε αρμόδιο.