Η ΟΕΚΙΔΕ εκφράζει τη στήριξη και την αλληλεγγύη της στους εργαζόμενους στα εργοτάξια του Μετρό της εταιρείας ΑΒΑΞ που συνεχίζουν τον αγώνα τους με συνεχείς 24ωρες απεργίες για αυξήσεις στους μισθούς, για δουλειά και ζωή με δικαιώματα.
Ο δίκαιος και περήφανος αγώνας τους κόντρα στην εργοδοτική τρομοκρατία και αδιαλλαξία έχει τη στήριξη του ταξικού εργατικού κινήματος, των εργαζομένων σε πολλούς χώρους δουλειάς και κλάδους που βρίσκονται και αυτοί σε αγωνιστικές κινητοποιήσεις.
Αυτός είναι ο ελπιδοφόρος δρόμος για να αποσπάσουμε κατακτήσεις και επιβεβαιώνεται καθημερινά από τους αγώνες του προηγούμενου διαστήματος σε πολλούς χώρους δουλειάς και κλάδους, ενάντια στην αντεργατική πολιτική της κυβέρνησης, της εργοδοσίας και της Ε.Ε.