Εμείς οι ναυτεργάτες του Ε/Σ «ΦΙΛΙΑ» του Ελληνικού Κέντρου Θαλάσσιων Ερευνών (ΕΛΚΕΘΕ), είμαστε αλληλέγγυοι και συμπαραστεκόμαστε στον απεργιακό αγώνα των ναυτεργατών του Ε/Σ «ΑΙΓΑΙΟ», που θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 1 Ιούνη.
Συγκεκριμένα οι ναυτεργάτες του Ε/Σ «ΑΙΓΑΙΟ», αγωνίζονται και διεκδικούν, οι μισθολογικές αποδοχές τους να αναπροσαρμοστούν με βάση τη ΣΣΕ της Ακτοπλοϊας του 2024.
Οι μισθολογικές αποδοχές, του συνόλου των ναυτεργατών των 3 πλοίων του ΕΛΚΕΘΕ, στα συγκεκριμένα πλοία είναι καθηλωμένες και καθορίζονται με βάση τη ΣΣΕ Ακτοπλοΐας του 2008.