Συνάδελφοι,
Για ακόμα μια φορά οι εργαζόμενοι του ομίλου EUROMEDICA, αγωνίζονται για το αυτονόητο δικαίωμα στην καταβολή των δεδουλευμένων. Αυτή τη φορά η εργοδοσία του ομίλου οξύνοντας την επίθεση στα δικαιώματα των εργαζομένων ΔΕΝ κατέβαλλε το Δώρο Χριστουγέννων.
Το Σωματείο μας προχώρησε σε καταγγελία στην επιθεώρηση εργασίας για τους εργαζόμενους της κλινικής ΑΘΗΝΑΙΟΝ. Η καταγγελία θα συζητηθεί την Πέμπτη 24 Γενάρη στις 12:30 μ.μ.
Όλα τα προηγούμενα χρόνια οι εργαζόμενοι του ομίλου με τα πρωτοβάθμια σωματεία, πανελλαδικά έχουμε δώσει σκληρούς αγώνες με στόχο να βάλουμε τέλος στην απλήρωτη εργασία. Δηλώνουμε και σήμερα ότι από αυτό το στόχο ΔΕΝ ΠΑΡΑΙΤΟΥΜΑΣΤΕ.
Η ιστορία έχει αποδείξει ότι στο βαθμό που αντιμετωπίστηκε το πρόβλημα, όταν καταβλήθηκαν μισθοί και επιδόματα αυτό έγινε κυρίως εξαιτίας της πίεσης που ασκήσαμε οργανωμένα και συλλογικά.
Η ασυδοσία και η αναλγησία της Εργοδοσίας του ομίλου στηρίζεται στην αντεργατική πολιτική στις σημερινής και των προηγούμενων Κυβερνήσεων. Η ουσιαστική ανυπαρξία ελεγκτικών μηχανισμών, η κωλυσιεργία που επιδεικνύουν οι ηγεσίες του υπουργείου εργασίας, το φιλο-εργοδοτικό νομικό πλαίσιο, έχουν δώσει τη δυνατότητα στην εργοδοσία του ομίλου EUROMEDICA να κρατάει απλήρωτους για χρόνια τους συναδέλφους.
Το Σωματείο μας θα συνεχίσει να πρωτοστατεί στην οργάνωση της πάλης για να μπει οριστικό τέλος στην απλήρωτη εργασία.
Καλούμε τους συναδέλφους του ομίλου να παραβρεθούν στην συνάντηση στην επιθεώρηση Εργασίας την ΠΕΜΠΤΗ 24 ΓΕΝΑΡΗ 2019 στις 12:30 το μεσημέρι στο ΤΜΗΜΑ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΚΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΔΑΦΝΗΣ Πλατεία Φλέμιγκ 2, Ηλιούπολη.
Μετά την συνάντηση στην Επιθεώρηση να αποφασίσουμε συνέχιση των κινητοποιήσεων.
ΤΟ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ