Με εισαγγελική παρέμβαση διενεργείται προκαταρκτική εξέταση ύστερα από μήνυση της Εταιρείας «Γενική Ταχυδρομική» κατά παντός υπευθύνου, συνεργού ή συμμέτοχου για διατάραξη κοινής ειρήνης.
Αυτήν την κλήτευση έχουν λάβει ως σήμερα δεκάδες εργαζόμενοι της Γενικής Ταχυδρομικής και αναμένονται και άλλες. Το έγκλημα τους ήταν πως συμμετείχαν σε απεργία το 2019 με αίτημα την επαναπρόσληψη συναδέλφων τους που είχαν απολυθεί. Από τότε ως σήμερα οι απολύσεις στη συγκεκριμένη εταιρεία προσεγγίζουν τις 100.
Η εξέλιξη αυτή μας αφορά όλους!
Να σταματήσει εδώ και τώρα το όργιο των δικαστικών διώξεων και μηνύσεων στους εργαζόμενους που κλητεύονται για να απολογηθούν για τον αγώνα τους.
Η εργοδοτική επίθεση που ύστερα από 2 χρόνια βρήκε νομοθετική κατοχύρωση στο έκτρωμα του ν.Χατζηδάκη θα γίνει στην πράξη φύλλο και φτερό, θα ακυρωθεί από το δίκιο των εργαζομένων, από τους αγώνες τους.
Καλούμε τις συνδικαλιστικές οργανώσεις και τους εργαζόμενους να καταγγείλουν τη στάση της εργοδοσίας της Γενικής Ταχυδρομικής που εξακολουθεί με δικαστικές διώξεις, να τρομοκρατεί και να απειλεί τους εργαζόμενους.
Η τρομοκρατία δε περάσει!
Να σταματήσουν οι συνδικαλιστικές διώξεις και οι απολύσεις!
Η οργή να μετατραπεί σε αγώνα διεκδίκησης!
6 Απρίλη ΑΠΕΡΓΟΥΜΕ!
Να μας νιώσει κυβέρνηση και εργοδοσία!
Βάζουμε μπροστά τις δικές μας ανάγκες!