Το Εργατοϋπαλληλικό Κέντρο Πειραιά στέκεται στο πλευρό των εργαζομένων (οικοδόμους, χειριστές, μηχανικούς –τεχνικούς κλπ) της κατασκευαστικής «ΑΒΑΞ» στα εργοτάξια της γραμμής 4 του Μετρό, που βρίσκονται σε επαναλαμβανόμενες απεργίες από την Δευτέρα 20 Μαΐου και στηρίζει τα δίκαια αιτήματα τους για 15% αυξήσεις σε μισθούς και στα καταβαλλόμενα μεροκάματα, 10% επίδομα υπόγειων εργασιών, 5ήμερο – 8ωρο, μέτρα υγείας και ασφάλειας.
Η συμμετοχή των συναδέλφων στις απεργίες και η μαζική κινητοποίηση τους έξω από τα γραφεία της εταιρείας έσπασε την αδιαλλαξία της, που παρά την άρνηση της για συνάντηση με τους εργαζόμενους, τελικά δεσμεύτηκε να απαντήσει συγκεκριμένα στο ζήτημα των αυξήσεων στους μισθούς.