Η Κυβέρνηση συνεχίζοντας στο δόγμα «νόμος και τάξη», υπηρετώντας πιστά την αντιλαϊκή πολιτική της και τους ευσεβείς πόθους του ΣΕΒ και των συν αυτώ βάζει στο στόχαστρο , μετά το δικαίωμα στην απεργία, τις διαδηλώσεις .
Με αστείες δικαιολογίες προσπαθούν να φιμώσουν και να απαγορεύσουν το δικαίωμα των εργαζομένων, των ανέργων , των συνταξιούχων , όλων όσων πλήττονται από την αντιλαϊκή , βάρβαρη πολιτική που μας εξαθλιώνει μέρα τη μέρα να διαμαρτυρόμαστε για όσα μας επιβάλλουν.
Στόχος είναι να μην ακούγεται «κιχ» σε κάθε νέο μέτρο που φέρνουν , είτε αυτό είναι η διάλυση της κοινωνικής ασφάλισης , είτε κατάργηση των ΣΣΕ, είτε η παραπέρα ιδιωτικοποίηση της Υγείας , της Παιδείας κ.ο.κ.
Είναι δικαίωμα μας να διαδηλώνουμε, να απεργούμε και δεν θα τους κάνουμε τη χάρη να υποστείλουμε τη σημαία του αγώνα και της διεκδίκησης .
Σε αυτή την κατεύθυνση καλούμε τα σωματεία – μέλη μας , τα σωματεία του δημοσίου , συλλόγους , φορείς να τοποθετηθούν απέναντι σε αυτή την νέα προσπάθεια της κυβέρνησης για την ενεργοποίηση του κοινωνικού αυτοματισμού.
Ο αγώνας μας θα ακυρώσει στην πράξη τα σχέδια τους.
Από τη Διοίκηση