Πραγματοποιήθηκε, την Δευτέρα 28/1, η προγραμματισμένη σύσκεψη του Εργατ/κου Κέντρου Ζακύνθου με θέμα την κλιμάκωση της δράσης για το Νοσοκομείο.
Συμμετείχαν οι εκπρόσωποι των Δ.Σ. από τα Σωματεία Ιδιωτικού και Δημοσίου τομέα, τα Σωματεία του Νοσοκομείου , γιατροί, εκπρόσωποι συλλόγων γονέων και Ένωσης γονέων, από το φαρμακευτικό και δικηγορικό σύλλογο, το σύλλογο δασκάλων .
Η σύσκεψη ανέδειξε όχι μόνο τον προβληματισμό και την αγωνία όλων για το μέλλον του Νοσοκομείου αλλά κυρίως ανέδειξε την αποφασιστικότητα όλων να μην σταματήσει ο αγώνας μέχρι να υλοποιηθούν τα αιτήματα, ζωτικής σημασίας, για την ομαλή και απρόσκοπτη λειτουργία του νοσοκομείου δηλαδή :
- Να λειτουργήσει εδώ και τώρα η Μ.Ε.Θ. και όλες οι κλίνες.
- Να επαναλειτουργήσει η παιδιατρική.
- Στελέχωση του ΕΚΑΒ
Η πρόταση του Δ.Σ. του Εργατ/κού Κέντρου για κλιμάκωση ήταν κινητοποίηση στο Νοσοκομείο και κήρυξη 24ωρη απεργίας , με την οποία συμφώνησαν και τα υπόλοιπα σωματεία .
Προχωράμε άμεσα με την κινητοποίηση στο Νοσοκομείο την Τρίτη 5 Φεβρουαρίου και ώρα 10:00 το πρωί και επόμενο βήμα κλιμάκωσης η 24ωρη απεργία, σε συνεννόηση με τα υπόλοιπα σωματεία και φορείς του νησιού.
Από τη Διοίκηση