Το Εργατικό Κέντρο Λευκάδας- Βόνιτσας καταδικάζει την παραπομπή σε δίκη του Βάλσαμου Συρίγου, γραμματέα της Ομοσπονδίας Οικοδόμων και μέλος της Γραμματείας του ΠΑΜΕ, με κατηγορίες ότι συμμετείχε σε κινητοποίηση τον Οκτώβρη του 2019, ενάντια σε πλειστηριασμό ακόμη μιας λαϊκής οικογένειας.
Μαζί του ήταν οι εκατοντάδες εργάτες και έδωσαν μάχη για να ακυρώσουν πλειστηριασμό, για να μην χαθεί κανένα σπίτι από κανέναν εργαζόμενο.
Είναι ντροπή και πρόκληση η δικαιοσύνη να δικάζει αγωνιστές εργάτες για το αυτονόητο, το να μην χάνει καμία λαϊκή οικογένεια το σπίτι της.
Η παραπομπή του συναδέλφου σε δίκη στις 5 Απριλίου, πρέπει να αποτελεί πρόκληση για όλους τους εργαζομένους. Αύριο μπορεί να είναι και το δικό μας σπίτι. Σε πόσους από εμάς δεν μας βαραίνουν, τα δάνεια, η ακρίβεια που προσπαθούμε να τα αντιμετωπίσουμε με μισθούς πείνας.
Καλούμε όλους τους εργαζομένους να δείξουν την αλληλεγγύη τους σε κάθε πρωτοπόρο αγωνιστή που υπερασπίζεται τα σπίτια του λαού.