Καταγγέλλουμε την εργοδοτική τρομοκρατία της COSCO και του ΟΛΠ και τις αποφάσεις του Πρωτοδικείου Πειραιά που «τσακίστηκε» να εκτελέσει τις εντολές των αφεντικών και να βγάλει αποφάσεις εναντίον του αγώνα των εργαζομένων για Συλλογική Σύμβαση Εργασίας με ανθρώπινες συνθήκες δουλειάς.
Αυτή είναι η «ανάπτυξη» και η δήθεν επαναφορά των ΣΣΕ και τα άλλα παραμύθια της κυβέρνησης ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΕΛ, που προσπαθεί να κοροϊδέψει και να υποτάξει τους εργαζόμενους στα συμφέροντα των εργοδοτών.
Εκφράζουμε την αλληλεγγύη και τη συμπαράστασή μας στους εργαζόμενους.
Οργάνωση, αγώνας και ταξική αλληλεγγύη για να αντιμετωπίσουμε την αντεργατική-αντιλαϊκή επίθεση.