Το ΠΑΜΕ χαιρετίζει τους ναυτεργάτες που παρά τα εμπόδια, πήραν μέρος στη σημερινή απεργιακή κινητοποίηση και συνεχίζουν κλιμακώνοντας με νέα απεργία στις 19 Απρίλη.
Καταγγέλλουμε την κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ – ΑΝΕΛ που με το σχέδιο υπουργικής απόφασης που θέλει να προωθήσει επιτίθεται εναντίον των δικαιωμάτων των ναυτεργατών. Δίνει το δικαίωμα να δρομολογούνται πλοία με μειωμένες τις οργανικές συνθέσεις, βάζοντας σε κίνδυνο την ανθρώπινη ζωή στη θάλασσα. Μεγαλώνει την ανασφάλιστη εργασία και αφήνει τους ναυτεργάτες χωρίς Συλλογικές Συμβάσεις και Κοινωνική Ασφάλιση.
Απαιτούμε την άμεση απόσυρση του απαράδεκτου σχεδίου υπουργικής απόφασης.
Καλούμε τις Ομοσπονδίες, τα Σωματεία και τα Εργατικά Κέντρα να εκφράσουν την αλληλεγγύη και τη στήριξή τους στο δίκαιο αγώνα των ναυτεργατών.