Το Εργατικό Κέντρο Λαυρίου-Ανατολικής Αττικής και η επιτροπή πυρόπληκτων θα προβούν σε παράσταση διαμαρτυρίας την Δευτέρα 3 Σεπτέμβρη 11πμ στο Δήμο Ν. Μακρης-Μαραθώνα για τον αποκλεισμό παιδιών πυρόπληκτων ΡΑΦΗΝΑΣ-Ν. ΜΑΚΡΗΣ από τους παιδικούς σταθμούς, αλλά και για την επιβολή τροφείων στους πυρόπληκτους.
Η προσχολικη αγωγή είναι υποχρέωση του κράτους που πρέπει να παρέχεται σε όλα τα παιδιά χωρίς κόστος για την λαϊκή οικογένεια. Ο αποκλεισμός χιλιάδων παιδιών από τους παιδικούς σταθμούς είναι απαράδεκτος και δεν μπορεί να γίνει ανεκτο από τους γονείς που πρέπει να διεκδικήσουν μαζί με το Εργατικό κίνημα την απρόσκοπτη πρόσβαση όλων των παιδιών στην προσχολικη αγωγή.
Ιδιαιτερα με τους πυρόπληκτους οι αποκλεισμοί παιδιών είναι κάτι που δεν μπορούμε να επιτρέψουμε. Δεν θα μείνει κανένα παιδί εκτός των δομών. Με αυτή την αποφασιστικοτητα θα απαιτήσουμε την Δευτέρα στους αρμόδιους να κάνουν το αυτονόητο. Όσοι πυρόπληκτοι αντιμετωπίζουν πρόβλημα με παιδικούς σταθμούς να είναι την Δευτέρα το πρωί 10:30πμ στο στέκι Αλληλεγγύης του Εργατικού Κέντρου για να συμμετάσχουν στην παράσταση διαμαρτυρίας
Η ΔΙΟΙΚΗΣΗ