Ο Οίκος Ναύτη έως σήμερα δεν έχει προγραμματίσει και ενημερώσει για τις κατασκηνώσεις, με αποτέλεσμα τα παιδιά των ναυτεργατών να κινδυνεύουν να χάσουν το δικαίωμα στην ξεκούραση και την ψυχαγωγία.
Σε μια περίοδο που αυξάνονται οι άμεσοι και έμμεσοι φόροι των ναυτεργατών, των εργαζομένων, περικόπτονται και δεν δίνονται συντάξεις, η ανεργία τσακίζει κόκαλα, αντί να συντηρούνται οι υποδομές, περνάμε σε νέες περικοπές με θύματα τα παιδιά και οι οικογένειες τους.
Είναι γνωστή η εγκατάλειψη των κατασκηνώσεων του Αγίου Ανδρέα, παραμένουν κλειστές αντί να αξιοποιούνται, για το συμφέρον των ιδιωτικών κατασκηνώσεων – επιχειρήσεων.
Επειδή προφανώς έχει χαθεί η 1η και η 2η κατασκηνωτικές περίοδοι, απαιτούμε ΤΩΡΑ να λυθεί το πρόβλημα.
Καταδικάζουμε την στάση του υπουργού Ναυτιλίας που συνεχίζει όπως και οι προηγούμενοι, να υπηρετεί τα συμφέροντα των εφοπλιστών και να μην ενδιαφέρεται ούτε για την ξεκούραση των παιδιών.
ΟΙ ΔΙΟΙΚΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ
• ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΝΩΣΗ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΕΜΠΟΡΙΚΟΥ ΝΑΥΤΙΚΟΥ
• ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΝΩΣΗ ΚΑΤΩΤΕΡΩΝ ΠΛΗΡΩΜΑΤΩΝ ΜΗΧΑΝΗΣ Ε.Ν.
«Ο ΣΤΕΦΕΝΣΩΝ»
• ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΜΑΓΕΙΡΩΝ Ε.Ν
• ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΝΩΣΗ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΩΝ ΝΑΤ