ΠΡΟΣ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ ΣΤΑ ΕΠΙΣΙΤΙΣΤΙΚΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑ
Οι εργαζόμενοι στον τουρισμό δε σκύβουν το κεφάλι, συλλογικές συμβάσεις θα υπογράψουμε με ενότητα και πάλη!
Συναδέλφισσες, συνάδελφοι
Οι εργαζόμενοι του κλάδου βιώνουμε τα τελευταία χρόνια μια πρωτόγνωρη τουριστική ανάπτυξη. Δεκάδες δις ευρώ βγήκαν μέσα από τη δική μας δουλειά. Πάνω από 100 εκατομμύρια τουρίστες πέρασαν από τα χέρια μας. Από την άλλη η επίθεση στα δικαιώματα και στο εισόδημά μας ήταν ολομέτωπη και συνολική. Δεν έχει σταματήσει.
Η μία κυβέρνηση μετά την άλλη δεν άφησε τίποτε όρθιο από όσα κατακτήσαμε όλα τα προηγούμενα χρόνια. Οι μεγάλες ξενοδοχειακές και επισιτιστικές επιχειρήσεις εφάρμοσαν όλα όσα έφεραν τα μνημόνια, πριν ακόμη γίνουν αντεργατικοί νόμοι.
……………………