Δόθηκε κοινή συνέντευξη τύπου από το προεδρείο του Εργατικού Κέντρου, την Β’ ΕΛΜΕ και τον Τούρκο συναγωνιστή ,προέδρο του συνδικάτου Κτιριακών Υπηρεσίων Τουρκίας AlicanKayhan, στο πλαίσιο των εκδηλώσεων που ανακοινώθηκαν με την συμμετοχή συνδικαλιστή από την Τουρκία.
Παρουσιάστηκε το πρόγραμμα των εκδηλώσεων μέχρι την Πρωτομαγιά στην Κω και Κάλυμνο.
Οι σύνθετες εξελίξεις τόσο στο εσωτερικό της χώρας με νέα δυσβάσταχτα μέτρα ,όσο και η εμπλοκή της πιο βαθιά στους ιμπεριαλιστικούς σχεδιασμούς που συμμετέχει και η σημερινή κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΕΛ,επιβάλουν την μεγαλύτερη συμβολή και πρωτοβουλία του ταξικού κινήματος προκειμένου οι εργαζόμενοι μαζί με την πάλη για την αντιμετώπιση της αντιλαϊκής πολιτικής να εντείνουν την πάλη τους ενάντια στον ιμπεριαλιστικό πόλεμο.
Για αυτό το σύνθημα της φετινής Πρωτομαγιάς είναι
«Πρωτομαγιά 2017 Με τους εργαζόμενους όλων των χωρών για ένα κόσμο χωρίς εκμετάλλευση –πολέμους-προσφυγιά»
Ο AlicanKayhan,με την βοήθεια της συναγωνίστριας Ν. Παϊζάνογλου, απαντώντας στις ερωτήσεις δημοσιογράφων παρουσίασε τα οξυμένα προβλήματα που ζει και η ΕΤ της Τουρκίας λέγοντας χαρακτηριστικά πως «το κεφάλαιο που δραστηριοποιείται εκεί ποτέ δεν ήθελε τους εργάτες οργανωμένους να τιμούν την Εργατική Πρωτομαγιά.»
Το απόγευμα ο AlicanKayhan αναχώρησε για Κάλυμνο όπου θα παραβρεθεί στις εκδηλώσεις που θα πραγματοποιηθούν εκεί ,επιστρέφοντας την Κυριακή όπου το Εργατικό Κέντρο ,στις 7μ.μ στην αίθουσα των Γενικών Συνελεύσεων θα πραγματοποιήσει εκδήλωση με προβολή υλικού αφιερωμένο στην 1η Μάη και Εργατικό Τραγούδι.