Αγωνιστικά Συνδικάτα από την Ευρώπη (Πορτογαλία, Κύπρο, Αυστρία, Ιταλία, Σερβία) χαιρετίζουν την κινητοποίηση του ΠΑΜΕ για να καταδικαστεί μαζικά η αντι-προσφυγική πολιτική της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Ταυτόχρονα παίρνουν πρωτοβουλίες για να εκφραστεί η Αλληλεγγύη των εργαζομένων της Ευρώπης στους πρόσφυγες και τους μετανάστες που ξεριζώνονται από τις ιμπεριαλιστικές επεμβάσεις.
Στην Ελλάδα, με αφορμή την Σύνοδο Κορυφής της Ευρωπαϊκής Ένωσης για τους πρόσφυγες το ΠΑΜΕ διοργανώνει συλλαλητήριο εναντίον της αντιπροσφυγικής πολιτικής της ΕΕ.
Στην Κύπρο, η ΠΕΟ προχωρά σε καμπάνια συλλογής ειδών πρώτης ανάγκης για τους Πρόσφυγες και καλεί σε Εκδήλωση Αλληλεγγύης με τους Πρόσφυγες στις 30 Σεπτέμβρη.
Στην Αυστρία, η συνδικαλιστική οργάνωση ΛΕΦΤ ΜΠΛΟΚ οργανώνει κινητοποίηση Αλληλεγγύης στους Μετανάστες στις 3 Οκτώβρη, μέρα επετείου της Παγκόσμιας Συνδικαλιστικής Ομοσπονδίας.
Στην Πορτογαλία, η CGTP–In διοργάνωσε στις 18 Σεπτέμβρη σεμινάριο για το θέμα των Προσφύγων και Μεταναστών
Στην Ιταλία, η USB προχωρά σε κινητοποίηση στις 25 Σεπτέμβρη καλεί σε Εβδομάδα Δράσης για τους Πρόσφυγες στις 17-23 Οκτώβρη