Αυτές τις μέρες διεξάγεται μια πρωτοφανής επιχείρηση ελέγχου του συνδικαλιστικού κινήματος και διάλυσης των συνδικάτων από τους ιδιοκτήτες των σούπερ μάρκετ (ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΣ, MYMARKET), που βέβαια δεν είναι σημερινή. Αυτή η επιχείρηση στηρίζεται και καθοδηγείται από την κυβέρνηση σε συνεργασία με τους ιδιοκτήτες των σούπερ μάρκετ και συνοδεύεται με τραμπουκισμούς, παρουσία μπράβων και ανθρώπων της ασφάλειας των σούπερ μάρκετ σε διαδικασίες σωματείων, που παρεμποδίζουν εκλεγμένους συνδικαλιστές.
Παρόλο που έχουμε στείλει στα ΜΜΕ επιστολές καταγγελίας για να προβάλλετε το θέμα για τις αρχαιρεσίες της Ένωσης Υπαλλήλων Εμπορίου, Τροφίμων και Σούπερ Μάρκετ Αθηνών από τις 16 Σεπτέμβρη, τηρείτε σιγή ασυρμάτου και επειδή οι εκλογές έχουν πάρει παράταση μια εβδομάδα καλούμε τα ΜΜΕ και τους συνδικαλιστές να έρθουν να δουν με τα ίδια τους τα μάτια το όργιο που γίνεται.