Για μία ακόμα χρονιά παρουσιάζεται το απαράδεκτο φαινόμενο να υπάρχουν καθυστερήσεις στην κατάθεση των δικαιολογητικών για το εποχικό επίδομα ανεργίας, ιδιαίτερα σε περιοχές που είναι αυξημένη η απασχόληση στον κλάδο του τουρισμού-επισιτισμού.
Οι εργαζόμενοι του ΟΑΕΔ που έχουν επιφορτιστεί με αυτό το καθήκον, παρά τις τεράστιες καθημερινές τους προσπάθειες, δεν επαρκούν σε αριθμό.
Υπάρχουν περιοχές όπως τα νησιά των Δωδεκανήσων που η καθυστέρηση για μία ακόμα φορά είναι εξοργιστική καθώς εκατοντάδες εργαζόμενοι δε θα προλάβουν τις γιορτές των Χριστουγέννων, αφού το χαρτάκι της λίστας αναμονής φτάνει τον ένα μήνα.
Καλούμε τη Διοίκηση του ΟΑΕΔ να πάρει άμεσα μέτρα, ώστε η διαδικασία να κυλήσει άμεσα και γοργά. Να σταματήσει η ανάθεση της ευθύνης σε φορείς που δεν έχουν καμία σχέση με την κατάθεση δικαιολογητικών.