Τελικά για κάποιους ο κατήφορος δεν έχει τέλος!
Αυτό επιβεβαιώνει με τον καλύτερο τρόπο το κατάπτυστο άρθρο της κυβερνητικής «Αυγής» στις 28 Ιουνίου με το οποίο επιχειρείται να χτυπηθεί το δικαίωμα στην απεργία. Άρθρο που θα το ζήλευαν και οι πιο ακραιφνείς υπηρέτες των συμφερόντων του κεφαλαίου. Και βέβαια δεν είναι καθόλου τυχαία η χρονική στιγμή που η εφημερίδα επιλέγει την παρέμβασή της, που διαλαλεί ότι “… κρίσιμοι για τα εθνικά συμφέροντα κλάδοι δεν έχουν το δικαίωμα της απεργίας”.
Τους προβληματίζει όπως φαίνεται ο αποφασιστικός αγώνας των εργαζομένων στους ΟΤΑ, το γεγονός ότι παρά τις άοκνες προσπάθειες της κυβέρνησης ΣΥΡΙΖΑ – ΑΝΕΛ και των άλλων κομμάτων που υπηρετούν την ίδια πολιτική, κάποιων δημάρχων και καναλιών για να δυσφημίσουν τον αγώνα τους αυτοί δεν ήταν μόνοι τους. Είχαν συμπαραστάτες, βρέθηκαν δίπλα τους δεκάδες σωματεία, μαζικοί φορείς, εργαζόμενοι από τα λαϊκά στρώματα που πλήττονται από την ίδια πολιτική.
Ακόμα περισσότερο τους προβληματίζει το αίτημα των εργαζομένων για μόνιμη και σταθερή δουλειά σε μια εποχή που το “εθνικό συμφέρον”, έτσι βαπτίζουν τα συμφέροντα των επιχειρηματικών ομίλων, απαιτεί μόνιμα ευέλικτους και ανασφαλείς εργαζόμενους χωρίς δικαιώματα.
Η “Αυγή” τέλος, βγαίνει μπροστά για να προετοιμάσει το έδαφος για τον νέο συνδικαλιστικό νόμο που φέρνει η κυβέρνηση το επόμενο διάστημα και θα επιχειρήσει να βάλει μεγαλύτερα εμπόδια στο απεργιακό δικαίωμα.
Σε μια περίοδο που εργαζόμενοι από διάφορους κλάδους ετοιμάζονται για απεργιακούς αγώνες η έμπρακτη αλληλεγγύη της εργατικής τάξης και των άλλων λαϊκών στρωμάτων αποτελεί ισχυρό όπλο στην αναμέτρηση με την αντιλαϊκή πολιτική. Είναι η δική μας απάντηση στην Αυγή και στον κάθε υπερασπιστή της βαρβαρότητας!
Αγωνιστικά
Για το Δ.Σ.