Οι δυνάμεις του εργοδοτικού – κυβερνητικού συνδικαλισμού, με επικεφαλείς, τον Γ.Γ της ΠΝΟ Γ.Χαλά και τον πρόεδρο της ΠΕΝΕΝ Α.Νταλακογεώργο, προετοιμάζουν για άλλη μια φορά να υπονομεύσουν τον απεργιακό αγώνα των ναυτεργατών, σε συναντήσεις με τους εφοπλιστές.
Να πάρουν υπόψη τα τσιράκια των εφοπλιστών ότι θα βρουν μπροστά τους ναυτεργάτες, να μην τολμήσουν να αλλάξουν την απόφαση της 24ωρης Πανελλαδικής απεργίας την Δευτέρα 3 Σεπτέμβρη από τις 06:00, με προοπτική κλιμάκωσης.
Καλούμε τους ναυτεργάτες όλων των ειδικοτήτων να πάρουμε στα χέρια μας την επιτυχία του απεργιακού αγώνα, με μαχητικότητα να αντιμετωπίσουμε την ένταση της επίθεσης των εφοπλιστών, της κυβέρνησης, σε βάρος των δικαιωμάτων μας, να καταδικάσουν τους εκπροσώπους των εφοπλιστών, να διεκδικήσουμε:
√ Συλλογικές Συμβάσεις Εργασίας με αυξήσεις
√ Επαναφορά της υποχρεωτικότητας της Εθνικής Γενικής Συλλογικής Σύμβασης Εργασίας και του κατώτερου μισθού στα 751€.
√ Κατάργηση όλων των αντεργατικών και αντιασφαλιστικών νόμων που υπονομεύουν τις ΣΣΕ και τη κοινωνική ασφάλιση, ενάντια στον ν.4387/2016, τον επανυπολογισμό των συντάξεων και στις περικοπές της προσωπικής διαφοράς.
√ Μόνιμη σταθερή εργασία για όλους, με Συλλογική Σύμβαση, 7ωρο – 5ήμερο – 35ωρο, κοινωνική ασφάλιση, προστασία στη δουλειά, ενάντια στην ανεργία, με οργανικές συνθέσεις να ανταποκρίνονται στις σύγχρονες ανάγκες.
√ Κατάργηση του ΕΝΦΙΑ, των χαρατσιών, της φοροληστείας, να πληρώσει το μεγάλο κεφάλαιο.
ΟΙ ΔΙΟΙΚΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ
• ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΝΩΣΗ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΕΜΠΟΡΙΚΟΥ ΝΑΥΤΙΚΟΥ
• ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΝΩΣΗ ΚΑΤΩΤΕΡΩΝ ΠΛΗΡΩΜΑΤΩΝ ΜΗΧΑΝΗΣ
Ε.Ν. «Ο ΣΤΕΦΕΝΣΩΝ»
• ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΜΑΓΕΙΡΩΝ Ε.Ν.