Την Τρίτη, 17 Ιούλη, αντιπροσωπεία του ΠΑΜΕ επισκέφτηκε τον Τουργκούτ Καγιά, ο οποίος βρίσκεται κρατούμενος στο νοσοκομείο Νίκαιας, στη 48η μέρα απεργίας πείνας.
Η αντιπροσωπεία του ΠΑΜΕ μετέφερε την Αλληλεγγύη και στήριξη των εργαζομένων της Ελλάδας και το αίτημα προς την κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ – ΑΝΕΛ και συγκεκριμένα τον υπουργό Δικαιοσύνης να ασκήσει την προβλεπόμενη από το νόμο δικαιοδοσία του για να μην εκδοθεί στην Τουρκία.
Αντιπροσωπεία του ΠΑΜΕ συναντήθηκε επίσης με την Επιτροπή Αλληλεγγύης στον Τουργκούτ Καγιά, όπου ενημερώθηκε για την διαδικασία του αιτήματος για άσυλο.
Το ΠΑΜΕ στηρίζει το δίκαιο αίτημα για την μη έκδοση του στην Τουρκία.