Η κυβέρνηση της νέας δημοκρατίας, μητσοτάκης, βρούτσης και λοιποί, κρυμμένοι πίσω, στις τελευταίες σελίδες του δήθεν αναπτυξιακού νομοσχεδίου, κατ’ εντολή και παραγγελία της μαύρης και άτεγκτης εργοδοσίας, σε μεταμνημονιακή εποχή, παρουσιάζουν πλήθος ακραίων αντεργατικών ρυθμίσεων ισοπέδωσης των εργασιακών δικαιωμάτων και καταπάτησης – περιορισμού της συνδικαλιστικής ελευθερίας.
Δια τnc
- Θεσμοθέτησης ρήτρας εξαίρεσης εφαρμογής των κλαδικών συμβάσεων
- Υπερίσχυσης των τοπικών, έναντι των εθνικών κλαδικών συλλογικών συμβάσεων εργασίας
- Κατάργησης των θεμελιωδών αρχών της επεκτασιμότητας και της ευνοϊκότερης ρύθμισης
- Κατάργησης επί της ουσίας του δικαιώματος προσφυγής στη Διαιτησία
- Επανεμφάνισης και ενίσχυσης των ενώσεων προσώπων
- Θέσπισης δήθεν μέτρων προστασίας των εργαζόμενων υπό καθεστώς μερικής απασχόλησης
- Καθιέρωσης ηλεκτρονικού μητρώου και θέσπισης ηλεκτρονικής και εξ αποστάσεως ψηφοφορίας για όλες τις αποφάσεις Συνελεύσεων και Διοικητικών Συμβουλίων
επιχειρείται
η πλήρης κατάργηση του θεσμού των συλλογικών διαπραγματεύσεων και συλλογικών συμβάσεων εργασίας, η κατάργηση κάθε εργασιακού δικαιώματος, η απόδοση κινήτρων ασυδοσίας, παραβατικότητας και αυταρχισμού στη μαύρη εργοδοσία, η αλλοίωση της βούλησης των εργαζόμενων, ο έλεγχος και ο περιορισμός της δράσης των συνδικάτων με απώτερο στόχο την απονέκρωση και τη διάλυσή τους.
Η Ομοσπονδία Συνδικάτων Μεταφορών Ελλάδας (Ο.Σ.Μ.Ε) συναισθανόμενη το βάρος της ευθύνης απέναντι στους χιλιάδες εργαζόμενους, τους οποίους εκπροσωπεί, κατά τη συνεδρίαση της Ολομέλειας στις 17-9-2019 και συντασσόμενη πλήρως με τις σχετικές αποφάσεις αντίστοιχων συνδικαλιστικών οργανώσεων, ΟΜΟΦΩΝΑ αποφάσισε την εξαγγελία, οργάνωση και πραγματοποίηση 24ωρης Πανελλαδικής απεργίας σε όλους τους κλάδους των οδικών επιβατικών και εμπορευματικών μεταφορών
για τις 24 Σεπτέμβρη 2019.
Καλούμε τα συνδικάτα μέλη μας σε ολόκληρη τη χώρα, τους εργαζόμενους στα μέσα μαζικής μεταφοράς, τους εργαζόμενους στις οδικές εμπορευματικές μεταφορές, στα ΤΑΞΙ και στα τουριστικά λεωφορεία σε εγρήγορση, σε συντονισμό, συσπείρωση και καθολική συμμετοχή στην 24ωρη Πανελλαδική απεργία,
κατά
του επερχόμενου νεοφιλελεύθερης έμπνευσης μνημονίου, κατά του μνημονίου κατάργησης δικαιωμάτων και ελευθεριών, κατά του μνημονίου επικράτησης ακραίας λιτότητας,
κατά του μνημονίου περαιτέρω φτωχοποίησης και ελέγχου της κοινωνίας
Ο φόβος και η τρομοκρατία δεν θα περάσει
ΟΛΟΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ
ΟΛΟΙ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ