Αγαπητές συναγωνίστριες,
Αγαπητοί συναγωνιστές,
Η κυβέρνηση προωθεί την ανανέωση της Ελληνοαμερικανικής Συμφωνίας Αμοιβαίας Αμυντικής Συνεργασίας Ελλάδας- ΗΠΑ (ΣΑΑΣ), με στόχο την αναβάθμιση της βάσης της Σούδας και την ένταξη στη συμφωνία των βάσεων Drones στη Λάρισα, Ελικοπτέρων στο Στεφανοβίκειο και το λιμάνι της Αλεξανδρούπολης, που δημιούργησε η προηγούμενη κυβέρνηση, ενώ είναι διαρκής ο κίνδυνος των πυρηνικών όπλων.
Η Γραμματεία της Ελληνικής Επιτροπής για τη Διεθνή Ύφεση και Ειρήνη (ΕΕΔΥΕ) εκτιμώντας τους μεγάλους κινδύνους που προκαλεί η συμφωνία αυτή για το λαό μας και η εμπλοκή της χώρας σε ιμπεριαλιστικούς πολέμους και επεμβάσεις, σας προσκαλεί σε σύσκεψη που θα γίνει στην αίθουσα του Συνδικάτου Οικοδόμων (Βερανζέρου 1 και Ακαδημίας, πλατεία Κάνιγγος) τη Δευτέρα 16 Σεπτέμβρη στις 7 μμ.
Σας καλούμε να συζητήσουμε τις εξελίξεις στην περιοχή και το πρόγραμμα πάλης ενάντια στην επικίνδυνη ελληνοαμερικανική συμφωνία για τις βάσεις.
ΟΧΙ ΣΤΙΣ ΒΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΥΡΗΝΙΚΑ
Να μην ανανεωθεί, να καταγγελθεί η “Συμφωνία Αμοιβαίας Αμυντικής Συνεργασίας Ελλάδας-ΗΠΑ(ΣΑΑΣ)”,να κλείσει η βάση της Σούδας και οι άλλες ΑμερικανοΝΑΤΟικές βάσεις.
Καμιά συμμετοχή των ελληνικών ενόπλων δυνάμεων σε ιμπεριαλιστικές αποστολές στο εξωτερικό, αποδέσμευση από το ΝΑΤΟ και την ΕΕ.
Η Γραμματεία της ΕΕΔΥΕ