Είτε χθες με κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ, είτε σήμερα με κυβέρνηση της Νέας Δημοκρατίας, οι εργαζόμενοι της εργολαβικής εταιρείας τεχνοστυλ ΕΠΕ στο εργοστάσιο της ΛΑΡΚΟ στη Λάρυμνα σε κάθε συμφωνημένη ημερομηνία καταβολής της μισθοδοσίας τους μένουν απλήρωτοι.
Με βάση τη συμφωνημένη ημερομηνία, χθες 26 Αυγούστου ήταν να τους καταβληθεί η προκαταβολή της μισθοδοσίας. Ο εργολάβος αρχισε να “πιπιλάει τη γνωστή καραμέλα” και να λέει οτι ” αν δεν τον πληρώσει η ΛΑΡΚΟ, δεν θα τους πληρώσει”.
Κάτω από αυτά τα γεγονότα σήμερα στις 6:00 το πρωί οι εργαζόμενοι συγκεντρώθηκαν στην πύλη του εργοστασίου της ΛΑΡΚΟ και αποφάσισαν την ώρα του διαλείμματος, στις 10:00, όλοι μαζί θα συγκεντρωθούν έξω από τα γραφεία της ΛΑΡΚΟ ζητώντας συνάντηση με τη διοίκηση και τη διεύθυνση του εργοστασίου.
Το αίτημά τους είναι άμεσα να καταβληθεί η μισθοδοσία τους και η διοίκηση της ΛΑΡΚΟ να διώξει το δουλέμπορα εργολάβο, να τους ενσωματώσει με σύμβαση αορίστου χρόνου στο εργατικό δυναμικό της ΛΑΡΚΟ.