Η εργοδοσία της «Αφοί Βλάχου» απαντά στην πολυήμερη κινητοποίηση των εργαζόμενων της με νέα αγωγή, αυτή την φορά κατά του Εργατικού Κέντρου Λαυρίου και Ανατολικής Αττικής, το οποίο προκήρυξε 48ωρη απεργία από την Δευτέρα 22/7 ως την Τετάρτη 24/7 στηρίζοντας των αγώνα των συναδέλφων στο εργοστάσιο.
Οι εργαζόμενοι δεν πτοούνται και συνεχίζουν την δίκαιη διεκδίκηση τους με όπλο την ενότητα, την οργάνωση τους και την αλληλεγγύη, που δέχονται από άλλους εργαζόμενους, σωματεία, φορείς του ταξικού λαϊκού κινήματος.
Καταγγέλλουμε την στάση της εργοδοσίας, που με αρωγό την κυβέρνηση, το αντεργατικό νομικό πλαίσιο, τις δικαστικές αποφάσεις, προσπαθεί να ποινικοποιήσει τις απεργιακές κινητοποιήσεις των εργαζομένων της με σκοπό τη νεκρική σιγή του «νόμος και τάξη».
Καλούμε συναδέλφους του κλάδου, εργαζόμενους, σωματεία να εκφράσουν την αλληλεγγύη και την συμπαράσταση τους στα δίκαια αιτήματα των απεργών στην «Αφοί Βλάχου».