Η Διοίκηση του Συνδικάτου Μετάλλου Αττικής και Ναυπηγοεπισκευαστικής Βιομηχανίας Ελλάδας καταγγέλλει τη νεοδιοριζόμενη Διοίκηση των Ε.Α.Σ. , για την περικοπή του επιδόματος ανθυγιεινής και επικίνδυνης εργασίας .
Μόλις τριών ημερών Διοίκηση και με την πρώτη της απόφαση δείχνει την κατεύθυνσή της . Οι δηλώσεις περί νομιμότητας και διαφάνειας σημαίνουν για τους εργαζόμενους εφαρμογή όλων των αντιλαϊκών νόμων των τελευταίων ετών .
Είναι σε όλους τους συναδέλφους γνωστό ότι η Κυβέρνηση αρνείται ουσιαστική χρηματοδότηση , δεν στηρίζει παραγωγικά τα Ε.Α.Σ. , δεν προχωρεί στις προσλήψεις μόνιμου προσωπικού που απαιτούνται , ενώ την ίδια στιγμή «ματώνει» τον Έλληνα φορολογούμενο , εργαζόμενο και άνεργο , για να στηρίζει πλουσιοπάροχα τους Νατοϊκούς εξοπλισμούς .
Η Διοίκηση του Συνδικάτου μας καλεί όλους τους εργαζόμενους των Ε.Α.Σ. να απαντήσουν ΑΜΕΣΑ – ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ στην πολυετή κοροϊδία της Κυβέρνησης και όλων των Διοικήσεων , για όλα τα ζητήματα που τους αφορούν .
Χωρίς αυταπάτες και άλλη αναμονή να οργανώσουμε την πάλη με το ταξικό κίνημα , για να σταματήσει η συρρίκνωση και η απαξίωση των Ε.Α.Σ. , η πορεία ιδιωτικοποίησης , για να αποτρέψουμε τον κίνδυνο «ξαφνικού θανάτου» των Ε.Α.Σ.
Οι εργαζόμενοι έχουν πλέον πολυετή πείρα , γνωρίζουν ποιες είναι οι συνθήκες Υγιεινής και Ασφάλειας στους χώρους δουλειάς .
ΟΧΙ άλλη ανοχή στην εγκληματική αμέλεια , στη μη εφαρμογή λόγω κόστους των απαραίτητων ενεργειών , ώστε η εργασία των εργαζομένων να παρέχεται σε συνθήκες πλήρους τήρησης των κανόνων υγιεινής και ασφάλειας .
Άμεση υλοποίηση της Ε.Σ.Σ.Ε. στο σύνολό της , διεκδίκηση άμεσα νέας Σ.Σ.Ε. για το 2019 με ουσιαστικές αυξήσεις στους μισθούς . Πλήρη και σταθερή εργασία για όλους, μονιμοποίηση στα Ε.Α.Σ. όλων των εργολαβικών εργαζόμενων σε παραγωγή και φύλαξη .
ΚΑΜΜΙΑ ανοχή στη νέα Διοίκηση των Ε.Α.Σ. που φρόντισε από πολύ νωρίς να δείξει τις διαθέσεις της .
ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗ