Επανερχόμαστε μετά από καταγγελίες κατοίκων της Κοιλάδας Αργολίδος, για το υπέργηρο – υποσυντήρητο δεξαμενόπλοιο Μ/Τ «PIC SAINT LOUP» της ναυτιλιακής εταιρείας «ΠΟΣΕΙΔΩΝ Ν.Ε.».
Το πλοίο ενώ είχε φύγει από το λιμάνι της Κοιλάδας, του δήμου Ερμιονίδος – Αργολίδος, επέστρεψε και πραγματοποιεί ελασματουργικές εργασίες (επισυνάπτουμε σχετικές φωτογραφίες), εντός της κατοικημένης περιοχής και της ζώνης κατάπλου «ιστιοπλοϊκών και άλλων τουριστικών σκαφών», ενώ η περιοχή δεν είναι επισκευαστική ζώνη, θέτοντας σε κίνδυνο την ασφάλεια των εργαζομένων στο πλοίου, των κατοίκων της Κοιλάδας και το περιβάλλον.
Απαιτούμε την άμεση παρέμβαση των υπηρεσιών του Υπουργείου Εμπορικής Ναυτιλίας και την απομάκρυνση του πλοίου από το λιμάνι της Κοιλάδας.