ΠΕΜΕΝ – ΣΤΕΦΕΝΣΩΝ – ΠΕΕΜΑΓΕΝ – ΠΕΣ/ΝΑΤ
Από καταγγελίες ναυτεργατών για την μεγάλη καθυστέρηση κλεισίματος ραντεβού στο Κέντρο ΠΕΔΥ Πειραιά (πρώην ΟΙΚΟΣ ΝΑΥΤΗ), πραγματοποιήθηκε παρέμβαση στον Διευθυντή από εκπροσώπους των σωματείων ΠΕΜΕΝ, ΣΤΕΦΕΝΣΩΝ, ΠΕΕΜΑΓΕΝ, ΠΕΣ/ΝΑΤ.
Ο Διευθυντής επιβεβαίωσε την ορθότητα των καταγγελιών και ενημέρωσε ότι το σοβαρό αυτό πρόβλημα οφείλεται στη λήξη των συμβάσεων των ιατρών ορισμένου χρόνου και των ιατρών με ασφαλιστικά (πρώην ΙΚΑ) και αφορά 30 ιατρούς από τους 80 που εργάζονται.
Αυτές οι απαράδεκτες συνθήκες στην υγεία επιβεβαιώνουν τις θέσεις των ταξικών δυνάμεων και περιλαμβάνονται στα ματωμένα πλεονάσματα που εμφανίζει η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ/ΑΝΕΛ, με τραγικές συνέπειες για την εργατική – λαϊκή οικογένεια.
Απαιτούμε την άμεση επίλυση του προβλήματος με την πρόσληψη ιατρικού προσωπικού με μόνιμη σταθερή εργασία που να καλύπτει τις ανάγκες των ασφαλισμένων.
Διεκδικούμε – αγωνιζόμαστε για Δημόσιο σύστημα Κοινωνικής Ασφάλισης. Αποκλειστικά δημόσια δωρεάν Υγεία για όλους.