Το Σωματείο Ιδιωτικών Υπαλλήλων Λαυρεωτικής χαιρετίζει την πρωτοβουλία του Δήμου Πάτρας για την διοργάνωση πορείας κατά της ανεργίας από της 3 έως 10 Απριλίου από την Πάτρα στην Αθήνα. Σε μια περίοδο, που η επίθεση στα λαϊκά δικαιώματα εντείνεται και η ανεργία καλπάζει, η προσπάθεια ανάδειξης των προβλημάτων της εργατικής τάξης από τον 3ο μεγαλύτερο δήμο της χώρας, είναι κάτι παραπάνω, από σημαντική, την ίδια στιγμή μάλιστα, που η πλειονότητα των δήμων της χώρας όχι μόνο δεν προβαίνουν σε τέτοιες ενέργειες, αλλά αντιθέτως ακολουθώντας την κεντρική κυβερνητική πολιτική και τις κατευθύνσεις της αντιδραστικής Ευρωπαϊκής Ένωσης, ασκούν σκληρή ταξική αντιλαϊκή πολιτική διογκώνοντας ακόμα περισσότερο τα προβλήματα των εργαζομένων.
Το διοικητικό συμβούλιο του σωματείου, στέλνει αγωνιστικούς χαιρετισμούς, σε όλους όσους θα λάβουν μέρος στην μεγάλη πορεία ενάντια στην ανεργία, εκφράζοντας την πεποίθηση ότι θα στεφθεί με μεγάλη επιτυχία, ενώ σας δηλώνουμε, ότι είμαστε στην διάθεση σας για οτιδήποτε χρειαστείτε, κατά την διάρκεια του τερματισμού στο Σύνταγμα, την Κυριακή 10-4 στις 6 μ.μ, όπου θα σας υποδεχτούμε εργαζόμενοι από όλη την Αττική!
Η Διοίκηση