Παρέμβαση στη συνεδρίαση του Περιφερειακού Συμβουλίου Αττικής στις 29/7/2024 πραγματοποίησε ο Σύλλογός μας με Επόπτες Δημόσιας Υγείας.
Σημειώνουμε ότι αν και είχε ζητηθεί από παρατάξεις του Π.Σ. η ένταξη του θέματος των μετακινήσεων των Εποπτών Δημόσιας Υγείας (ΕΔΥ) στην ημερήσια διάταξη του Περιφερειακού Συμβουλίου, ο εκλεκτός της κυβέρνησης της ΝΔ Περιφερειάρχης δεν δέχτηκε να συζητηθεί ως θέμα και μας δόθηκε μόνον ο λόγος πριν την έναρξη των εργασιών.
Εκ μέρους του Συλλόγου τοποθετήθηκε η πρόεδρος Βέτα Πανουτσάκου.
Αξίζει να αναφέρουμε ότι ο Περιφερειάρχης στην τοποθέτηση του που ακολούθησε, όχι μόνο «ενοχοποίησε» τις μετακινήσεις των υπαλλήλων με τα ΙΧ αυτοκίνητά τους για την εκτέλεση εξωτερικής υπηρεσίας, αλλά και υπεραμύνθηκε της λογικής της μετακίνησης όλων των ΕΔΥ, δηλώνοντας ότι την ίδια πρακτική θα εφαρμόσει και σε όλες τις υπηρεσίες της Περιφέρειας!!!
Μετά από αυτά μία πρέπει να είναι η απάντηση: συσπείρωση στο σωματείο και αγώνας για να ανατραπεί η πολιτική που δεν υπολογίζει τις ανάγκες μας και τις ζωές μας. Επαναφορά της ρύθμισης για τις μετακινήσεις υπαλλήλων στην Αττική, από Περιφερειακή Ενότητα σε Περιφερειακή Ενότητα με κριτήρια και συγκεκριμένες διαδικασίες για όλους τους υπαλλήλους, που δεν είναι έχουν καμία ανάμιξη, ούτε διώκονται από καμία ανακριτική ή άλλη Αρχή.
ΣΥΠΑ Για τη δουλειά των στοχοποιημένων ΕΔΥ που συλλήβδην μετακινήθηκαν.pdf