Με αφορμή την έκτακτη εγκύκλιο του υπουργείου εργασίας με θέμα την Πρόληψη της θερμικής καταπόνησης των εργαζομένων κλιμάκιο του συνδικάτο μας με επικεφαλής τον πρόεδρο του Παπαγιάννη Θοδωρή περιόδευσε στις 17-18/7/24 σε μονάδες ιχθυοκαλλιέργειας στην περιοχή της Σαγιαδας.
Κατά την επίσκεψη στην μονάδα ΙΧΘΥΟΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΕΣ ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ ΕΠΕ στον όρμο κάτω αετού οι εργαζόμενοι δούλευαν εκτεθειμένοι στον ήλιο κατά τις μεσημβρινές ώρες και με παντελή έλλειψη μέτρων ατομικής προστασίας.
Από την μια, τα Μέτρα Ατομικής Προστασίας (ΜΑΠ) είναι κόστος για τους επιχειρηματίες, σε κάθε χώρο δουλειάς, μπροστά στη διασφάλιση των κερδών, για να μην υπάρχει χασούρα, ο κάθε εργοδότης αφήνει σε τελευταία μοίρα την ασφάλεια των εργαζομένων, παρέχοντας ελλείπει μέσα ή και καθόλου. Παράλληλα με αυτό το έγκλημα, η εντατικοποίηση που παρατηρείται στις μονάδες ιχθυοκαλλιέργειών, γίνεται βάρος για τους εργαζόμενους, δημιουργεί άγχη που σε συνδυασμό με την ταχύτητα που βγαίνει η δουλειά, για να είναι πιο ανταγωνιστικός ο εργοδότης, οδηγεί σε εργοδοτικά εγκλήματα. Έτσι βλέπουμε συναδέλφους να εργάζονται χωρίς διάλλειμα μέρα και νύχτα εκτεθειμένοι στις καιρικές συνθήκες σε μονάδες πάχυνσης, συσκευαστήρια και ιχθυοσταθμους . Είναι βέβαιο ότι ακόμα και στον 21ο αιώνα, την εποχή της ρομποτικής και του 5G, που η εργασία μας θα μπορούσε να είναι ευκολότερη, που θα μπορούσαμε να απολαμβάνουμε τη ζωή μας καλύτερα, για τα κέρδη της εργοδοσίας μετράμε σακατεμένους συναδέλφους σε κάθε ειδικότητα.
Από την άλλη , έχουμε την ανυπαρξία ελέγχων από την πλευρά του κράτους για να τηρούνται έστω και αυτά τα υποτυπώδη μέτρα που υπάρχουν. Η υποστελέχωση της υπηρεσίας της Τεχνικής Επιθεώρησης, η υποβάθμισή της οδηγεί σε όλο και λιγότερους ελέγχους για να εξακριβωθεί αν τηρούνται τα μέτρα.
Το συνδικάτο καλεί τις αρμόδιες υπηρεσίες να προβούν στους απαραίτητους ελέγχους για να εξασφαλισθεί η λήψη όλων των αναγκαίων μέτρων, ενώ καλεί τους εργαζόμενους να δυναμώσουν με τη συμμετοχή τους το συνδικάτο τους, αλλά και να καταγγέλλουν σε αυτό κάθε προσπάθεια αυθαιρεσίας από την πλευρά της εργοδοσίας.