ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΤΩΝ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΩΝ
24 ΩΡΗ ΠΑΝΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΗ ΑΠΕΡΓΙΑ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ 29 ΙΟΥΛΙΟΥ
Με την ψήφιση του νομοσχεδίου την Δευτέρα 29/7 επιχειρεί να προωθήσει τις κατευθύνσεις της Ευρωπαϊκής Ένωσης για την εκχώρηση της Ψυχικής Υγείας σε ΜΚΟ και Ιδιώτες. Το νομοσχέδιο στοχεύει στην εμπορευματοποιήσει του τομέα της Ψυχικής Υγείας και απεξάρτησης.
Ένα νομοσχέδιο που δεν προβλέπει τίποτα για τα 75 Κέντρα Πρόληψης που προσφέρουν υπηρεσίες προαγωγής της ψυχικής υγείας εδώ και 30 χρόνια και προεξοφλεί το κλείσιμό τους μετά το 2027 αφού δεν εξασφαλίζεται η συνέχεια της χρηματοδότησής τους.
Εμείς οι εργαζόμενοι έχουμε ζήσει στο πετσί μας την ιδιωτικοποίηση της υγείας από πρώτο χέρι. Ξέρουμε τι είναι να πληρώνεις για φάρμακα, να μην υπάρχουν γιατροί και νοσηλευτές στα νοσοκομεία, να νομιμοποιείται το φακελάκι κλπ.
Στηρίζουμε και εμείς των αγώνα των υγειονομικών και απαιτούμε
- Όχι στη διάλυση και το κλείσιμο των δημοσιών υπηρεσιών στη Ψυχική Υγεία και την Απεξάρτησης. Όχι στην κατάργηση των ψυχιατρικών κλινικών.
- Όχι στις απολύσεις και την εργασιακή ομηρία των χιλιάδων συναδέλφων συμβασιούχων στις δημοσιές μονάδες υγείας. Άμεση μονιμοποίηση τους χωρίς όρους και προϋποθέσεις.
- Μαζικές προσλήψεις μονίμου προσωπικού σε όλες τις ειδικότητες με βάση τις ανάγκες.
- Κατάργηση κάθε μορφής επιχειρηματικής δράσης στο χώρο της υγείας.