Με αφορμή τις ανακοινώσεις για συλλήψεις εκτός των άλλων και υπαλλήλων Δ/νσεων Υγειονομικού Ελέγχου της Περιφέρειας Αττικής και χωρίς να γνωρίζουμε τα όποια ευρήματα, καταδικάζουμε τα φαινόμενα αυτά και καλούμε τις αρμόδιες αρχές να διερευνήσουν και να ρίξουν άπλετο φως στις σχετικές υποθέσεις, καθώς και σε κάθε άλλη καταγγελία, αποδίδοντας τις ευθύνες εκεί που υπάρχουν.
Ταυτόχρονα θεωρούμε αναγκαίο να τονίσουμε ότι η «μηδενική ανοχή» όλων για να έχει αντίκρισμα πρέπει να συνδέεται όχι μόνο με την παραδειγματική τιμωρία των ενόχων, αλλά και με τη δημιουργία ενός νομικού πλαισίου, που δεν θα δημιουργεί το έδαφος για κάθε είδους έκνομες ή παράτυπες ενέργειες, για τη λειτουργία των υπηρεσιών και την εκτέλεση των αρμοδιοτήτων με διαφάνεια.
Στη κατεύθυνση αυτή καλούμε την Περιφερειακή Αρχή, το Δήμο Αθήνας και την κυβέρνηση να προχωρήσουν σε όλα τα απαραίτητα μέτρα ώστε να προστατεύονται οι υπάλληλοι που κάνουν ευσυνείδητα τη δουλειά τους και να ξεχωρίζει εύκολα «η ήρα από το στάρι».