Η ΟΕΚΙΔΕ εκφράζει την αλληλεγγύη της στον μεγάλο αγώνα που δίνουν οι εργαζόμενοι της «Ελληνικός Χρυσός» με νέα απεργία, ενάντια στις επιδιώξεις της εργοδοσίας να φέρει 4ήμερη εργασία με 12ωρες βάρδιες, κατάργηση των αργιών, βάζοντας στο στόχαστρο το σταθερό ημερήσιο χρόνο εργασίας αξιοποιώντας τις οδηγίες της ΕΕ και τους νόμους που έχουν ψηφίσει και διαμορφώσει όλες οι κυβερνήσεις της ΝΔ, του ΠΑΣΟΚ και του ΣΥΡΙΖΑ για τη διευθέτηση του χρόνου εργασίας.
Τα αιτήματα των εργαζομένων που δουλεύουν εκατοντάδες μέτρα κάτω από τη γη για υπογραφή ΣΣΕ με ουσιαστικές αυξήσεις στους μισθούς, μειωμένο ωράριο εργασίας με εξασφαλισμένο 5ήμερο και ουσιαστικά μέτρα υγείας και ασφάλειας είναι δίκαια και πρέπει να ικανοποιηθούν άμεσα όταν η επιχείρηση σπάει ρεκόρ κερδών τα τελευταία χρόνια που βγαίνει από δικές τους πλάτες.
Με τον αγώνα τους οι εργαζόμενοι και τη στήριξη και αλληλεγγύη όσων αγωνίζονται μπορούν να επιβάλουν το δίκιο τους.