Συνάδελφοι,
Στις 20/5/2024 πραγματοποιήσαμε την έκτακτη γενική συνέλευση με θέμα την έγκριση της υπογραφής της επιχειρησιακής μας σύμβασης.
Με την μαζική τους συμμετοχή οι εργαζόμενοι στη γενική συνέλευση εξουσιοδότησαν το διοικητικό συμβούλιο για υπογραφή της σύμβασης με τους εξής όρους:
- 4,7 % αύξηση για όλους, στους καταβαλλόμενους μισθούς της 31/12/2023.
- Φύλακτρα τέκνων από το 1ο παιδί και για τον πατέρα.
- Βελτίωση του ιατροφαρμακευτικού προγράμματος NNγια τους εργαζόμενους, από 400€ σε 500€ το έξω-νοσοκομειακό και από 4.000€ σε 10.000€ το νοσοκομειακό .
- Αύξηση από 35€ σε 40€ για έξοδα διατροφής που αφορούν την διανυκτέρευση.
Επίσης έδωσαν εντολή στο διοικητικό συμβούλιο να συνεχίσει να διεκδικεί διατακτικές για την κάλυψη μέρους της αγοραστικής δύναμης του εισοδήματος μας από την ανεξέλεγκτη ακρίβεια.
Το σωματείο μας παραμένει σταθερά και αταλάντευτα στην πάγια θέση του ότι οι επιχειρησιακές συμβάσεις δημιουργούν καλύτερες προϋποθέσεις και για υπογραφή κλαδικών.