Η Διοίκηση του Εργατικού Κέντρου Άρτας καταγγέλλει την απρόκλητη και βίαιη επίθεση των δυνάμεων καταστολής σε βάρος των διαδηλωτών στα δικαστήρια Καλαμάτας, με αφορμή την εκδίκαση της υπόθεσης του πολύνεκρου ναυαγίου της Πύλου.
Είναι γελασμένη η κυβέρνηση αν πιστεύει ότι με τέτοιες μεθόδους θα κρύψει τις ευθύνες της και τις ευθύνες της Ευρωπαϊκής Ένωσης για το προδιαγεγραμμένο έγκλημα σε βάρος 100αδων μεταναστών.
Η Διοίκηση του Εργατικού Κέντρου Άρτας εκφράζει την αμέριστη συμπαράσταση στους χτυπημένους και προσαχθέντες και απαιτούμε την άμεση απελευθέρωση όλων των συλληφθέντων.