Οι εκλεγμένοι με την ΔΑΣ στην διοίκηση του Εργατικού Κέντρου Ελευσίνας – Δυτικής Αττικής (ΕΚΕ-ΔΑ) καταγγέλλουμε την εργοδοσία της εταιρείας Σακοράφας ΑΕ γιατί προχωρά σε εκδικητική και τρομοκρατική απόλυση συναδέλφου μέλους του σωματείου Ιδιωτικών Υπαλλήλων και Εμποροϋπαλλήλων Δυτικής Αττικής. Η αιτία είναι ότι ο συνάδελφος, όπως και χιλιάδες εργαζόμενοι, πήρε μέρος στις πανελλαδικές απεργίες στις 17 του Απρίλη και την 1η του Μάη, δίνοντας το παράδειγμα με την στάση του και σε άλλους συναδέλφους του να αγωνιστούν, να σηκώσουν κεφάλι απέναντι στην αντιλαϊκή πολιτική που για τα κέρδη των εργοδοτών τσακίζει το εισόδημα και τη ζωή των εργαζομένων. Για αυτό το λόγο η εργοδοσία που οφελείται από το σύνολο αυτής της πολιτικής επιχειρεί μέσα από την τιμωρητική απόλυση στο πρόσωπο του συναδέλφου να σπείρει τον τρόμο και στους υπόλοιπους για να μην σηκώσουν κεφάλι και διεκδικήσουν συλλογικά καλύτερους όρους δουλειάς.
Καλούμε την εργοδοσία να ανακαλέσει τώρα την απόλυση. Καλούμε την διοίκηση του ΕΚΕ-ΔΑ και τα σωματεία της Δυτικής Αττικής να καταγγείλουν και να καταδικάσουν τώρα την απόλυση. Δεν θα ανεχτούμε κανένα χτύπημα στις συνδικαλιστικές ελευθερίες των εργαζομένων και στα δικαιώματά τους. Η εργοδοτική τρομοκρατία δεν θα περάσει. Όλοι οι εργαζόμενοι μαζί με τα σωματεία τους να μην επιτρέψουμε την απόλυση κανενός συναδέλφου.