Η συγκλονιστική ενότητα και συσπείρωση των εργαζομένων, το δίκιο, το πείσμα και η αταλάντευτη στάση τους σε κάθε κρίσιμη καμπή, αλλά και η πλατιά εργατική – λαϊκή αλληλεγγύη επί 4,5 συναπτά χρόνια τώρα, αλλά και οι εμβληματικές κινητοποιήσεις της περασμένης εβδομάδας, ανάγκασαν τον Πρωθυπουργό να τους δεχτεί στο Μαξίμου για να συζητήσουν μαζί του, για το έγκλημα που προσπαθεί η κυβέρνηση της ΝΔ να ολοκληρώσει στο ΛΑΡΚΟ.
Η τεράστια απήχησή του αγώνα είναι αυτό που στρίμωξε για ακόμη μια φορά την κυβέρνηση και ανέτρεψαν ξανά τους σχεδιασμούς της να πετάξει τους εργαζόμενους στον δρόμο και το ταμείο ανεργίας.
Ο αγώνας και το δίκιο των ακλόνητων επιχειρημάτων τους για τις ολέθριες συνέπειες των εγκληματικών σχεδιασμών της κυβέρνησης έφεραν την απόφαση του δικαστηρίου για παραμονή όλων των εργαζομένων στις εργασίες τους μέχρι τις 18 Ιούνη και την εκδίκαση των ασφαλιστικών μέτρων που έχουν καταθέσει τα Σωματεία.
Απόφαση που ο πρωθυπουργός στη συνάντηση που είχε με τα Σωματεία δεσμεύτηκε ότι θα εφαρμοστεί. Η παραμονή στην εργασία έγινε δεκτή στους εργαζόμενους ως δικαίωση του αγώνα τους και της ανυποχώρητης στάσης τους, αλλά και ως δυνατότητα να συνεχίσουν να αγωνίζονται για να καπνίσει ξανά η τσιμινιέρα της ΛΑΡΚΟ.
Οι εργαζόμενοι παρά την προσωρινή ανακούφιση, αντιμετωπίζουν την εξέλιξη με συγκρατημένη αισιοδοξία και συνεχίζουν να καταγγέλλουν ότι η ΛΑΡΚΟ είναι αφύλακτη βόμβα!
Η ΟΜΕ συνεχίζει να συμπαραστέκεται στο πλευρό των εργαζομένων και συνεχίσει να συμμετέχει στις δράσεις και αγώνες που θα προκύψουν μέχρι την ΝΙΚΗ!!!